Past Faculty Excellence Awards Recipients

More than 100 faculty members have been honored with Faculty Excellence Awards over the past 40 years. Over time certain categories have changed or been added. Following is a list of all previous recipients.

Excellence in Undergraduate Teaching

2013 Tracy L. Johnson ’91 Molecular Biology
2012 Alan Houston Political Science
2011 Gail Heyman Psychology
2010 Sam Rickless Philosophy
2009 Nigel Crawford Cell & Developmental Biology
2008 Valerie Ramey Economics
2007 Joseph Pasquale Computer Science and Engineering
2006 Geoffrey M. Voelker Computer Science and Engineering
2005 Karen R. Dobkins Psychology
2004 Victor Ferreira Psychology
2003 Kim Griest Physics
2002 Randolph Y. Hampton Biology

Excellence in Graduate Teaching

2013 Clark Gibson Political Science
2012 William Kristan Neurobiology
2011 Mark Kritchevsky Neurosciences
2010 Lisa Lowe Literature
2009 Yen Espiritu Ethnic Studies
2008 Mathew McCubbins Political Science
2007 Craig Callender Philosophy
2006 Shelley Streeby Literature
2005 David A. Lake Political Science
2004 Murray Goodman Chemistry and Biochemistry
2003 Joseph W. Esherick History
2003 Paul G. Pickowicz History
2002 Karen Dobkins Psychology

Excellence in Teaching

2001 Charles L. Perrin Chemistry and Biochemistry
2000 Gabriele Wienhausen Biology
1999 Ping Hu History
1998 Mark J. Machina Economics
1997 Paul M. Churchland Philosophy
1996 Stephen M. Baird Pathology
1995 Nancy Lee Jeannette Friedlander Anthropology/Family and Preventive Medicine
1993 David Y. Wong Physics
1991 Barbara L. Brody Community and Family Medicine
1990 Charles W. Nager Reproductive Medicine
1989 Frieder Seible Applied Mechanics/Engineering Sciences
1988 Nicholas Halasz Surgery
1987 Paul A. Price Biology
1986 Timothy L. McDaniel Sociology
1985 David R. Miller Applied Mechanics/Engineering Sciences
1984 David S. Luft History
1983 Immo E. Sheffler Biology
1982 Paul Wolf Pathology
1981 F. Thomas Bond Chemistry
1980 James P. Lin Mathematics
1979 Melford E. Spiro Anthropology
1978 Stanley A. Chodorow History
1977 Gananath Obeyesekere Anthropology
1976 Leigh B. Clark Chemistry
1975 Meridith Somero Biology

Excellence in Research in Science and Engineering

2013 Nicholas Spitzer Neurobiology
2012 James Kadonaga Molecular Biology
2011 William Gerwick Pharmaceutical Sciences
2010 Steve Kay Biological Sciences
2009 Larry Squire Psychiatry
2008 Shankar Subramaniam Bioengineering
2007 Pavel Pevzner Computer Science and Engineering
2006 Bernhard Palsson Bioengineering
2005 Miroslav Krstic Mechanical and Aerospace Engineering
2004 Roger Y. Tsien Pharmacology
2003 Andrew McCammon Chemistry and Biochemistry
2002 Jeremy Jackson Scripps Institution of Oceanography

Excellence in Research in Humanities and Social Sciences

2013 David Lake Political Science
2012 Laura Schreibman Psychology
2011 Gordon Hanson International Relations and Pacific Studies (IR/PS)
2010 Keith Rayner Psychology

Excellence in Research in Arts, Humanities, and Social Sciences

2009 Nancy Cartwright Philosophy
2008 Steven Epstein Sociology
2007 Sandra Brown Psychology
2006 Harold Pashler Psychology
2005 Peter A. Gourevitch International Relations/Pacific Studies
2004 Gary W. Cox Political Science
2003 Vilayanur S. Ramachandran Psychology
2002 Halbert White Economics

Excellence in Research

2001 Mark H. Thiemens Chemistry and Biochemistry
2000 Lisa A. Levin Scripps Institution of Oceanography
1999 Tony L. Yaksh Anesthesiology
1998 Marilyn G. Farquhar Pathology
1997 Farooq Azam Scripps Institution of Oceanography
1996 Elizabeth L. Barrett-Connor Family and Preventive Medicine
1995 Lu Jeu Sham Physics
1991 Theodore Friedmann Pediatrics, Division of Molecular Genetics
1990 Russell F. Doolittle Biology/Chemistry
1989 Michael Karin Pharmacology
1988 Michael H. Freedman Mathematics
1987 Patricia S. Churchland Philosophy
1986 Yuan-Cheng B. Fung Applied Mechanics/Engineering Sciences
1985 Alan F. Hofmann Medicine
1984 John O'Brien Neurosciences
1983 Jerome Namias Scripps Institution of Oceanography
1982 Donald A. Norman Psychology
1981 John J. Holland Biology
1980 Samuel S. C. Yen Reproductive Medicine
1979 Thomas A. Metzger History
1978 William L. Nyhan Pediatrics
1977 E.Margaret Burbidge Physics
1976 S. Jonathan Singer Biology
1975 Robert N. Hamburger Pediatrics
1974 Jeffrey L. Bada Scripps Institution of Oceanography

Excellence in Community Service

2013 Marianne McKennett ’76 Preventive/Family Medicine
2012 Michael Kalichman ’75 Pathology
2011 Camille Forbes Literature
2010 Barbara Brody Ophthalmology
2009 Gerry Mackie Political Science
2008 Naomi Oreskes History
2007 Irving "Jake" Jacoby Emergency Medicine
2006 James V. Dunford, Jr. Emergency Medicine
2005 Steven P. Erie Political Science
2004 Hugh B.Mehan Preuss School
2003 Ross Frank Ethnic Studies
2002 Vivian M. Reznik School of Medicine
2001 George Mariscal Literature
2000 Bertram J. Turetzky Music
1999 Nicholas C. Spitzer Biology
1998 Cecil W. Lytle Music and Marshall Provost
1997 John Hansbrough Surgery
1996 Sally K. Ride Cal Space Institute
1995 David B. Hoyt Surgery
1993 Sandra P. Daley Pediatrics
1991 Suzanne D. Dixon Pediatrics
1990 Nguyen-Huu Xuong Biology
1989 Carol A. Padden Communications
1988 J. Edwin Seegmiller Institute for Research on Aging
1987 Steven R. Shackford Surgery
1986 Alfred B.Manaster Mathematics
1985 Peter H. Irons Political Science
1984 Sandy Lakoff Political Science
1983 Jack C. Fisher Surgery
1982 Floyd Gaffney Drama
1980 Jeffrey Frautschy Scripps Institution of Oceanography
1979 Faustina F. Solis Community and Family Medicine
1978 Stephen Shuchter Psychiatry
1977 Sam D. Hinton University Extension
1976 Jon B. Isaacs Scripps Institution of Oceanography
1975 Hugh A. Frank Surgery
1974 Stanford S. Penner Applied Mechanics/Engineering Sciences

Excellence in Performing and Visual Arts

2013 Anna Joy Springer Literature
2012 Steven Schick Music
2011 Anthony Davis Music
2010 Naomi Iizuka Theatre and Dance

Excellence in The Arts

1999 Fanny Howe Literature
1996 Eleanor Antin Visual Arts
1993 Italo Scanga Visual Art
1990 Roger Reynolds Music

Special Achievement Award

1995 Walter F. Heiligenberg Scripps Institution of Oceanography

Shiley Achievement Award for Research

1994 Gill Hegemier Structural Engineering
1994 Nigel Priestley Structural Engineering
1994 Frieder Seible Structural Engineering

Faculty Excellence Awards